Welcome to Hotenda.com Online Store!

LS404ID
STMicroelectronics
2 Channels 23mA per Channel 50nA 90 dB Instrumentational OP Amps 15V LS404 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
LS404ID Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Operational Amplifier |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LS404 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Operating Supply Current | 1.3mA |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Power Dissipation | 400mW |
| Output Current | 23mA |
| Slew Rate | 1.5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Current - Input Bias | 50nA |
| Output Current per Channel | 23mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5mV |
| Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 3000 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 700μV |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.368128 | $1.368128 |
| 10 | $1.290687 | $12.90687 |
| 100 | $1.217629 | $121.7629 |
| 500 | $1.148707 | $574.3535 |
| 1000 | $1.083685 | $1083.685 |
Similar Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
