Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L011F4P6
STMicroelectronics
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L011 20 Pin 3V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
STM32L011F4P6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | STM32L0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32L011 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 9x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.084351 | $1.084351 |
| 10 | $1.022973 | $10.22973 |
| 100 | $0.965069 | $96.5069 |
| 500 | $0.910442 | $455.221 |
| 1000 | $0.858908 | $858.908 |
The high-performance Arm? Cortex?-M0+ 32-bit RISC core, which operates at a 32 MHz frequency, is included in the access line ultra-low-powerSTM32L011F4P6 family along with high-speed embedded memories (up to 16 Kbytes of Flash program memory, 512 bytes of data EEPROM, and 2 Kbytes of RAM), a wide variety of enhanced I/Os, and peripherals.
High power efficiency is offered by the STM32L011F4P6 device for a variety of performances. A wide variety of internal and external clock sources, an internal voltage adaption, and numerous low-power modes are used to achieve it.
The STM32L011F4P6 device has a number of analog capabilities, including a 12-bit ADC with hardware oversampling, two comparators that consume very little power, multiple timers, a low-power timer (LPTIM), three general-purpose 16-bit timers, an RTC, and a SysTick that can serve as a timebase. They also have two watchdogs: a window watchdog based on bus clock and a watchdog with separate clock and window functionality.
The STM32L011F4P6 device also includes one I2C, one SPI, one USART, and a low-power UART among other advanced and conventional communication interfaces.
Additionally, the STM32L011F4P6 has a real-time clock and a group of backup registers that are powered while the device is in Standby mode.
The STM32L011F4P6 ultra-low-power device can run on a 1.8 to 3.6 V power supply with BOR or a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option (down to 1.65 V at power down). They are offered in the temperature range of -40 to +125 °C. The development of low-power applications is made possible by a wide range of power-saving modes.
Rich Analog peripherals
– 12-bit ADC 1.14 Msps up to 10 channels (down to 1.65 V)
– 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
5-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
4x peripherals communication interface
1x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
1x SPI 16 Mbits/s
1x I2C (SMBus/PMBus)
7x timers: 1x 16-bit with up to 4 channels, 1x 16-bit with up to 2 channels, 1x 16-bit ultra-low-power timer, 1x SysTick, 1x RTC and 2x watchdogs (independent/window)
CRC calculation unit, 96-bit unique ID
All packages are ECOPACK?2
Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40 to 125 °C temperature range
– 0.23 μA Standby mode (2 wakeup pins)
– 0.29 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 0.54 μA Stop mode + RTC + 2 KB RAM retention
– Down to 76 μA/MHz in Run mode
– 5 μs wakeup time (from Flash memory)
– 41 μA 12-bit ADC conversion at 10 ksps
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M0+
– From 32 kHz to 32 MHz max.
– 0.95 DMIPS/MHz
Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
– Ultralow power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
Clock sources
– 0 to 32 MHz external clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
– PLL for CPU clock
Pre-programmed bootloader
– USART, SPI supported
Development support
– Serial wire debug supported
Up to 28 fast I/Os (23 I/Os 5V tolerant)
Memories
– Up to 16 KB Flash memory with ECC
– 2 KB RAM
– 512 B of data EEPROM with ECC
– 20-byte backup register
– Sector protection against R/W operation
Remote control and user interface
PC peripherals, gaming, GPS equipment
Alarm system, wired and wireless sensors, video intercom
Gas/water meters and industrial sensors
Healthcare and fitness equipment
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
