STP16CP596M
STP16CP596M
STP16CP596M
STMicroelectronics
3.5/5V 1.27mm PMIC STP16C 24 Pin 25MHz 3.3V 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
STP16CP596M Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Pins 24
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
JESD-609 Code e4
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 24
ECCN Code EAR99
Type Linear
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Display Drivers
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Number of Functions 1
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch1.27mm
Frequency 25MHz
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number STP16C
Pin Count24
Number of Outputs 16
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage5.5V
Power Supplies3.5/5V
Max Supply Current 3mA
Voltage - Output 16V
Topology Shift Register
Current - Output / Channel 50mA
Internal Switch(s) Yes
High Level Output Current1mA
Low Level Output Current-1mA
fmax-Min 25 MHz
Number of Segments 16
Voltage - Supply (Min) 3V
Multiplexed Display Capability NO
Display Mode SEGMENT
Data Input Mode SERIAL
Height Seated (Max) 2.65mm
Length 15.4mm
Width 7.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2049 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STP16CP596M Product Details
STP16CP596M Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) saves board space. Using this LED driver, there are 16 outputs.Surface Mount is used for mounting.The system emerges as a Linear with high efficiency.-40°C~125°C TA is the operating temperature and it works fine.As a result, it operates on the basis of frequency 25MHz.It operates using 24 terminations.In this LED driver, the base is configured as 24.Undetermined failures will occur if the voltage supply is less than 3V.A total of 16 segments are estimated.It's mounted in Surface Mount.Under the base part number STP16C, you'll find this LED driver.It has a voltage output of 16V.In addition, it is equipped with a total of 24 pins.The Display Drivers is also assigned based on its characteristics.When the supply current should be less than 3mA, the device will provide high efficiency.In order for systems to function, a voltage of 0 is required internally.
STP16CP596M Features
Available in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 25MHz
Supply voltage of 3.3V
Operating with the supply voltage of 5.5V