B41505F5478M000
B41505F5478M000
B41505F5478M000
TDK Electronics Inc.
B41505 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
SOT-23
B41505F5478M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Surface MountNO
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series B41505
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Additional FeatureSTANDARD: IEC60384-4
Capacitance 4700μF
Terminal Pitch10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.06606mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.11
Impedance57mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.6A @ 100Hz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
QuantityUnit PriceExt. Price
B41505F5478M000 Product Details
B41505F5478M000 Overview
53mOhm @ 100Hz must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.The ripple current at the lowest charge is 1.6A @ 100Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 1.063 27.00mm is recommended.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 25V.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~105°C.
B41505F5478M000 Features
the ripple current is 1.6A @ 100Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C