B43310A9338M000
B43310A9338M000
B43310A9338M000
TDK Electronics Inc.
B43310 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.532Dia 64.30mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
B43310A9338M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Surface MountNO
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2007
Series B43310
Size / Dimension 2.532Dia 64.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 3300μF
Packing Method CARDBOARD
Reach Compliance Code unknown
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 58mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.122 28.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 5mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 8.5A @ 120Hz
Height Seated (Max) 4.528 115.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:131 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
B43310A9338M000 Product Details
B43310A9338M000 Overview
In order for 58mOhm @ 120Hz to perform its full function, the ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.If the charge is low, ripple current is 8.5A @ 120Hz.Sitting height should not exceed 4.528 115.00mm (Max).It is recommended to set the rated (DC) voltage (URdc) to 400V.It is recommended that the operating temperature be kept at -25°C~85°C to achieve high efficiency.
B43310A9338M000 Features
the ripple current is 8.5A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~85°C