B43544A9227M000
B43544A9227M000
B43544A9227M000
TDK Electronics Inc.
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
SOT-23
B43544A9227M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 36 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTray
Published 2013
Series B43544
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 220μF
Packing Method Cardboard
Terminal Pitch10mm
Reach Compliance Code unknown
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 280mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance390mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.27A @ 100Hz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About B43544A9227M000
The B43544A9227M000 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C