B43544B5277M002
B43544B5277M002
B43544B5277M002
TDK Electronics Inc.
B43544 270μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
SOT-23
B43544B5277M002 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTray
Series B43544
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 270μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 360mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance560mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 1.66A @ 100Hz
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
B43544B5277M002 Product Details
B43544B5277M002 Overview
In order to fully utilize 360mOhm @ 100Hz, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.In the lowest charge, the ripple current is 1.66A @ 100Hz.Sitting height should not exceed 1.654 42.00mm (Max).Maintaining -40°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
B43544B5277M002 Features
the ripple current is 1.66A @ 100Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C