B43640E2337M000
B43640E2337M000
B43640E2337M000
TDK Electronics Inc.
ALUM ELECT 250V 330UF SNAP-IN
SOT-23
B43640E2337M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series B43640
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusNot For New Designs
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
Capacitance 330μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 210mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance290mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 1.13A @ 100Hz
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About B43640E2337M000
The B43640E2337M000 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features ALUM ELECT 250V 330UF SNAP-IN.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C