B43642C2128M000
B43642C2128M000
B43642C2128M000
TDK Electronics Inc.
B43642 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
SOT-23
B43642C2128M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 36 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series B43642
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 200V
Capacitance 1200μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance100mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 3.03A @ 100Hz
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
B43642C2128M000 Product Details
B43642C2128M000 Overview
To fully perform its function, 70mOhm @ 100Hz needs the equivalent series resistance.The ripple current at the lowest charge is 3.03A @ 100Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 1.260 32.00mm.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~105°C.
B43642C2128M000 Features
the ripple current is 3.03A @ 100Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C