Welcome to Hotenda.com Online Store!
5962-0720601VXC
Texas Instruments
14 Bit 0.64mm Lead, Tin ADC 5V
SOT-23
5962-0720601VXC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 52 |
| Number of Terminations | 52 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | FLAT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 52 |
| Qualification Status | Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 2.3W |
| Power Dissipation | 2.3W |
| Number of Bits | 14 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 105 Msps |
| Number of Analog In Channels | 3 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 1.9W |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0305% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 6.9 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Screening Level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Analog Input Voltage-Max | 2.2V |
| Height | 3.42mm |
| Length | 13.97mm |
| Width | 13.97mm |
| Thickness | 3.42mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
