Welcome to Hotenda.com Online Store!
5962R1320801VXC
Texas Instruments
14 Bit 0.64mm ADC 3.3V
SOT-23
5962R1320801VXC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 84 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Number of Terminations | 84 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | FLAT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | LVDS, Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3.1V |
| Power Dissipation-Max | 2.835W |
| Power Dissipation | 2.5W |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Current-Max | 380mA |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 400 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 2.5W |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0427% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 7 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Screening Level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Analog Input Voltage-Max | 2.2V |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Analog Input Voltage-Min | -2.2V |
| Height | 3.68mm |
| Length | 19.05mm |
| Width | 19.05mm |
| Thickness | 3.68mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
