Welcome to Hotenda.com Online Store!

74CBT162292DGVRG4
Texas Instruments
56 Terminations4V~5.5V 56 Pin 74CBT162292 Signal switch74CBT Series 2 Outputs12 Functions
SOT-23
74CBT162292DGVRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 145.007811mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74CBT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Resistance | 63Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 12 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | 74CBT162292 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 12 x 1:2 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Operating Supply Current | 3μA |
| Number of Bits | 12 |
| Propagation Delay | 1.85 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Current - Output High, Low | 15mA 64mA |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
