Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADC08D1520WGMPR
Texas Instruments
8 Bit 0.508mm Gold ADC 1.9V
SOT-23
ADC08D1520WGMPR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 128 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 128 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.508mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Polarity | Unipolar |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | LVDS, Parallel |
| Max Supply Voltage | 2V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Current-Max | 875mA |
| Number of Inputs | 21 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 3 Gsps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 2W |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.3516% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.3 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Screening Level | MIL-STD-883 |
| Output Format | PARALLEL, 8 BITS |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 47 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.15 LSB |
| Conversion Time-Max | 0.000667μs |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Total Dose | 300k Rad(Si) V |
| Height | 3.556mm |
| Length | 19.558mm |
| Width | 19.558mm |
| Thickness | 2.997mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
