Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADC10D1000CCMLS
Texas Instruments
10 Bit Lead, Tin ADC 1.9V
SOT-23
ADC10D1000CCMLS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 376 |
| Packaging | Box |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 376 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | UNSPECIFIED |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 376 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Number of Elements | 2 |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | LVDS, Parallel |
| Max Supply Voltage | 2V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Power Dissipation-Max | 3.4W |
| Power Dissipation | 3.4W |
| Number of Bits | 10 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 1 Gsps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Power Consumption | 2.9W |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1367% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.4 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Screening Level | MIL-STD-883 |
| Conversion Rate | 1 Gsps |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 56.8 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Height | 3.5mm |
| Length | 27.94mm |
| Width | 27.94mm |
| Thickness | 2.79mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
