Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADC1173CIMTCX
Texas Instruments
8 Bit 0.65mm ADC 3V TSSOP
SOT-23
ADC1173CIMTCX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 24 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation-Max | 36mW |
| Power Dissipation | 36mW |
| Number of Bits | 8 |
| Converter Type | ADC, RESISTANCE LADDER |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 15 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.3 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 15 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 49 dB |
| Analog Input Voltage-Min | 0.36V |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
