Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADC14155W-MLS
Texas Instruments
14 Bit 0.635mm ADC 3.3V
SOT-23
ADC14155W-MLS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | FLAT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation | 967mW |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Current-Max | 350mA |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 155 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 967mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0305% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 2.6V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70.1 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.6V |
| Conversion Time-Max | 0.0064μs |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 82.3 dB |
| Height | 2.77mm |
| Length | 11.5mm |
| Width | 11.5mm |
| Thickness | 2.64mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
