Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1222IPWTG4
Texas Instruments
24 Bit Gold ADC 5V TSSOP
SOT-23
ADS1222IPWTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation-Max | 2.25mW |
| Nominal Supply Current | 425μA |
| Power Dissipation | 2.25mW |
| Number of Bits | 24 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 240 sps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Power Consumption | 1.35mW |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 240 sps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Height | 1.15mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
