Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1225IRGVRG4
Texas Instruments
24 Bit 0.65mm Gold ADC 5V VQFN
SOT-23
ADS1225IRGVRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | VQFN |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation-Max | 2.5mW |
| Nominal Supply Current | 405μA |
| Power Dissipation | 1.6mW |
| Number of Bits | 24 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 100 sps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 1.6mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.002% |
| Conversion Rate | 100 sps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
