Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1242IPWRG4
Texas Instruments
24 Bit 0.65mm Gold ADC 3V TSSOP
SOT-23
ADS1242IPWRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Other Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation-Max | 1.9mW |
| Nominal Supply Current | 960μA |
| Power Dissipation | 1.2mW |
| Number of Bits | 24 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 15 sps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 15 sps |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Length | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
