Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1245IDGSTG4
Texas Instruments
24 Bit 0.5mm Gold ADC 5V VSSOP
SOT-23
ADS1245IDGSTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | VSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 158μA |
| Power Dissipation | 470μW |
| Number of Bits | 24 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 15 sps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 300μW |
| Conversion Rate | 15 sps |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.8V |
| Height | 1.02mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
