Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1258IRTCRG4
Texas Instruments
24 Bit 0.5mm Gold ADC 2.5V VQFN
SOT-23
ADS1258IRTCRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | VQFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | +-2.53.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 62mW |
| Power Dissipation | 42mW |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 16 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual, Single |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Number of Analog In Channels | 16 |
| Max Dual Supply Voltage | 2.65V |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 42mW |
| Min Dual Supply Voltage | 2.15V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 125 ksps |
| Output Format | SERIAL |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
