Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1278IPAPRG4
Texas Instruments
24 Bit 0.5mm ADC 1.8V PQFP
SOT-23
ADS1278IPAPRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | PQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 64 |
| Number of Elements | 8 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 785mW |
| Nominal Supply Current | 97mA |
| Power Dissipation | 785mW |
| Number of Bits | 24 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 144 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 530mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0012% |
| Conversion Rate | 144 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 2.5V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 111 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
