Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS5231IPAGTG4
Texas Instruments
12 Bit 0.5mm ADC 3.3V TQFP
SOT-23
ADS5231IPAGTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation-Max | 271mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Power Consumption | 285mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.061% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 40 Msps |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70.7 dB |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
