Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS5423IPJYRG4
Texas Instruments
14 Bit 0.65mm ADC 5V QFP
SOT-23
ADS5423IPJYRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFP |
| Number of Pins | 52 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 52 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 52 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 2.2W |
| Power Dissipation | 1.85W |
| Number of Bits | 14 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 80 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 1.85W |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Analog Input Voltage-Max | 2.2V |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
