Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS5542IPAPG4
Texas Instruments
14 Bit 0.5mm Gold ADC 3.3V
SOT-23
ADS5542IPAPG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation-Max | 594mW |
| Nominal Supply Current | 204mA |
| Power Dissipation | 594mW |
| Number of Bits | 14 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital, Single |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 80 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 674mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0305% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 80 Msps |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 73.5 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 87 dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
