Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS7815U/1KE4
Texas Instruments
16 Bit ADC 5V SOIC
SOT-23
ADS7815U/1KE4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 28 |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | +-5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Interface | Parallel |
| Power Dissipation-Max | 250mW |
| Nominal Supply Current | 30mA |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 200mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 250 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 2.5V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 82 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.75V |
| Analog Input Voltage-Min | -2.5V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 100 dB |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
