Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS7868IDBVRG4
Texas Instruments
10 Bit 0.95mm Gold ADC 1.8V SOT-23
SOT-23
ADS7868IDBVRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | SOT-23 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Power Dissipation-Max | 1.8mW |
| Nominal Supply Current | 439μA |
| Power Dissipation | 1.58mW |
| Number of Bits | 10 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 280 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 280 ksps |
| Output Format | SERIAL |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 49.8 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.2V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 67 dB |
| Length | 2.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
