Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS802UG4
Texas Instruments
12 Bit Gold ADC 5V SOIC
SOT-23
ADS802UG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 310mW |
| Nominal Supply Current | 52mA |
| Power Dissipation | 250mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 10 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 260mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.75 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Conversion Rate | 10 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 67 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.75V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 77 dB |
| Height | 2.35mm |
| Length | 18mm |
| Width | 7.52mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
