Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS8345E/2K5G4
Texas Instruments
16 Bit 0.635mm Gold ADC 5V SSOP
SOT-23
ADS8345E/2K5G4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | SSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation-Max | 10mW |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Power Dissipation | 10mW |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 3.6mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 8 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 81 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 95 dB |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
