Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS8381IBPFBTG4
Texas Instruments
18 Bit 0.5mm ADC 5V TQFP
SOT-23
ADS8381IBPFBTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 130mW |
| Nominal Supply Current | 23mA |
| Power Dissipation | 130mW |
| Number of Bits | 18 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 2.25 B |
| Sampling Rate | 580 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 115mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 580 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 4.096V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 88 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 113 dB |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
