Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS8484IRGZRG4
Texas Instruments
18 Bit 0.5mm ADC 5V VQFN
SOT-23
ADS8484IRGZRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | VQFN |
| Number of Pins | 48 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 3/55V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| Power Dissipation-Max | 260mW |
| Number of Bits | 18 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 2.25 B |
| Sampling Rate | 1.25 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 235mW |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 1.25 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 97 dB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.024968 | $0.024968 |
| 10 | $0.023555 | $0.23555 |
| 100 | $0.022222 | $2.2222 |
| 500 | $0.020964 | $10.482 |
| 1000 | $0.019777 | $19.777 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
