Welcome to Hotenda.com Online Store!
DDC112Y/250G4
Texas Instruments
20 Bit 0.8mm ADC 5V TQFP
SOT-23
DDC112Y/250G4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 100mW |
| Nominal Supply Current | 14.8mA |
| Power Dissipation | 100mW |
| Number of Bits | 20 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Resolution | 2.5 B |
| Sampling Rate | 2 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 80mW |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 2 ksps |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.75V |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
