Welcome to Hotenda.com Online Store!
DDC114IRTCTG3
Texas Instruments
20 Bit 0.5mm ADC 5V VQFN
SOT-23
DDC114IRTCTG3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | VQFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 100mW |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| Power Dissipation | 100mW |
| Number of Bits | 20 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 2.5 B |
| Sampling Rate | 3.125 ksps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 54mW |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 3.125 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.75V |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Height | 900μm |
| Length | 7.1mm |
| Width | 7.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
