Welcome to Hotenda.com Online Store!

LMV712IDGSTG4
Texas Instruments
50mA per Channel 5.5pA 50 dB Instrumentational OP Amps 0.00013μA 3V 2.7V~5.5V LMV712 10 Pins 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
SOT-23
LMV712IDGSTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Operational Amplifier |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LMV712 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.17mA |
| Nominal Supply Current | 3.4mA |
| Output Current | 50mA |
| Slew Rate | 5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Current - Input Bias | 5.5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Bandwidth | 5MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 5000 kHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00013μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 5.5V |
| Voltage - Input Offset | 400μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.000115μA |
| Programmable Power | NO |
| Height | 1.02mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.351363 | $0.351363 |
| 10 | $0.331474 | $3.31474 |
| 100 | $0.312712 | $31.2712 |
| 500 | $0.295011 | $147.5055 |
| 1000 | $0.278312 | $278.312 |
Similar Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
