Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F2274MRHATEP
Texas Instruments
32KB 32K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430F2xx Series 40 Pin 16MHz 2.7V 40-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
MSP430F2274MRHATEP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 103.986051mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 40 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 10 |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.55mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 12 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 1 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 250 | $10.44856 | $2612.14 |
| 500 | $9.77446 | $4887.23 |
This Microcontroller comes in a 40-VFQFN Exposed Pad package. 32 I/Os are available. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -55°C~125°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430F2xx series components make up this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 32KB 32K x 8 + 256B. The MSP430 Core Processor powers the device and is one of its key features. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. 40 is the number of terminations on the IC chip that are present. The part works on a 16-bit basis. Microcontroller chip has outputs of 2.7V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. Its memory size is 32kB. Using a 16MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 40 pins that can be accessed. Using the timer/counter system, it has 2 timers/counters. The pins counted are 40. In the 32 Programmable I/O section, it can be programmed in many different ways. In addition, it has 8 UART channels to choose from. There is a set of 12 A/D converters on the device. A chip with 10 bits has 10 bits in total. This part has 1 serial I/Os that are integrated into it.
MSP430F2xx series
40 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 40 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430F2274MRHATEP Microcontroller applications. MSP430F2274MRHATEP MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Smartphones
Virtual reality VR robots
Temperature sensing and controlling devices
Embedded gateways
Measuring revolving objects
Kindle
Dishwashers
Keyboards
Blenders
Security systems
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
