Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F249TPM
Texas Instruments
60KB 60K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430F2xx Series 64 Pin 16MHz 3V 64-LQFP
SOT-23
MSP430F249TPM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 60kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 60KB 60K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 480 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Number of Timers | 6 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.81000 | $7.81 |
| 10 | $7.05600 | $70.56 |
| 25 | $6.72800 | $168.2 |
| 160 | $5.84194 | $934.7104 |
| 640 | $5.08709 | $3255.7376 |
The MSP430F249TPM is a 16 MHz MCU with 60KB Flash, 2KB SRAM, 12-Bit ADC, comparator, I2C/SPI/UART, HW multiplier. The MSP430? family of ultra-low power microcontrollers from Texas Instruments consists of a number of components with varied peripherals geared toward diverse applications. In portable measurement applications, the architecture is tailored to achieve longer battery life through the use of five low-power modes. The system includes a potent 16-bit RISC CPU, 16-bit registers, and constant generators that help the code run as efficiently as possible. In less than 1 μs, the calibrated digitally controlled oscillator (DCO) enables wake-up from low-power modes to active mode.
Microcontroller configurations with two integrated 16-bit timers, a fast 12-bit A/D converter (not in MSP430F24x1), a comparator, four (two in MSP430F23x), universal serial communication interface (USCI) modules, and up to 48 I/O pins are available in the MSP430F23x, MSP430F24x(1), and MSP430F2410 series. The ADC12 module is not implemented in the MSP430F24x1 devices, which otherwise are the same as the MSP430F24x devices. The only differences between the MSP430F23x devices and the MSP430F24x devices are a smaller Timer_B, one fewer USCI module, and less RAM.
On-Chip Comparator
Supply Voltage Supervisor/Monitor With Programmable Level Detection
Brownout Detector
Bootstrap Loader
Low Supply-Voltage Range, 1.8 V to 3.6 V
Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode: 270 μA at 1 MHz, 2.2 V
– Standby Mode (VLO): 0.3 μA
– Off Mode (RAM Retention): 0.1 μA
Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in Less Than 1 μs
16-Bit RISC Architecture, 62.5-ns Instruction Cycle Time
Basic Clock Module Configurations:
– Internal Frequencies up to 16 MHz
– Internal Very Low-Power LF Oscillator
– 32-kHz Crystal
– Internal Frequencies up to 16 MHz With Four Calibrated Frequencies to ±1%
– Resonator
– External Digital Clock Source
– External Resistor
Sensor systems
Industrial control applications
Hand-held meters
Zero-crossing detectors
Relaxation oscillator
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
