OPA2228UA/2K5G4
OPA2228UA/2K5G4
OPA2228UA/2K5G4
Texas Instruments
2.5nA Instrumentational OP Amps 5V~36V ±2.5V~18V OPA2228 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
OPA2228UA/2K5G4 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Base Part Number OPA2228
Number of Circuits 2
Current - Supply 3.7mA
Slew Rate11V/μs
Amplifier Type General Purpose
Current - Input Bias 2.5nA
Voltage - Supply, Single/Dual (±) 5V~36V ±2.5V~18V
Gain Bandwidth Product33MHz
Voltage - Input Offset 10μV
QuantityUnit PriceExt. Price
OPA2228UA/2K5G4 Product Details
OPA2228UA/2K5G4 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case package that contains the instrumentation amplifiers. An op amp of this type is a General Purpose-type. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~85°C . The buffer amp consists of 2 circuits in total. It is recommended that this electronic component be used with an 3.7mA supply.