SN65C3221DBRE4
Texas Instruments
16 Terminations5V 16 Pin 65C3221 Receivers1 Bits 1/1 Drivers/Receivers1 Functions
SOT-23
SN65C3221DBRE4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 128.593437mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH A 5V SUPPLY |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 65C3221 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Data Rate | 1Mbps |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | INVERTED |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500mV |
| Interface Standard | EIA-232 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Height | 2mm |
| Length | 6.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |