Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74ALS653NT
Texas Instruments
SN74ALS653NT datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74ALS653NT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALS |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | SELECT INPUT FOR MULTIPLEXED TRANSMISSION OF REGISTERED/REAL TIME DATA |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | 74ALS653 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Open Collector, Push-Pull |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Inverting |
| Number of Channels | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 64 ns |
| Turn On Delay Time | 64 ns |
| Family | ALS |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | - 24mA; 15mA 24mA |
| Logic Type | Transceiver, Inverting |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | N/A |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $9.46000 | $9.46 |
| 500 | $9.3654 | $4682.7 |
| 1000 | $9.2708 | $9270.8 |
| 1500 | $9.1762 | $13764.3 |
| 2000 | $9.0816 | $18163.2 |
| 2500 | $8.987 | $22467.5 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
