SN74F32DG4
SN74F32DG4
SN74F32DG4
Texas Instruments
5V V 5.6 ns ns 6.6 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 20mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V
SOT-23
SN74F32DG4 Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins 14
Weight 129.387224mg
Operating Temperature0°C~70°C
PackagingTube
Series 74F
Number of Terminations 14
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 4
Supply Voltage 5V
Base Part Number 74F32
Pin Count14
Number of Outputs 1
Operating Supply Voltage5V
Number of Elements 4
Power Supplies5V
Load Capacitance50pF
Output Current20mA
Propagation Delay5.6 ns
Turn On Delay Time6.6 ns
Family F/FAST
Logic Function OR
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 1mA 20mA
Logic Type OR Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5.6ns @ 5V, -
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.8V
Logic Level - High 2V
Height 1.75mm
Length 8.65mm
Width 3.91mm
Thickness 1.58mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1916 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
SN74F32DG4 Product Details
SN74F32DG4 Overview
This part is conveniently packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), making it easy to ship abroad. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tube. OR Gate logic governs its operation. Voltage 4.5V~5.5V ensures the part's full functionality. Operation at a temperature around 0°C~70°C. A Surface Mount mount is used for this part. Current output is 1mA 20mA in both the high and low states. The number 74F refers to it. In total, there have been 14 terminations. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 4 functions. There is a chip in this package that is a part of F/FAST. Search with 74F32 if you are looking for device variants. An injection of 14 pins is performed into the body of the part. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. As of 2, the part supports 2 inputs. In this part, the load capacitance is 50pF. Datasheets indicate that this part requires 5V power supply. Current output of the device is rated at 20mA. As part of the device, there are 1 outputs. The total number of elements used for operation is 4. It is specified in the operating instructions of the chip that the operating voltage will be 5V volts.
SN74F32DG4 Features
OR Gate Logic Type
F/FAST Family
Output Current: 20mA