SN74LS14NE4 Overview
As the part is packed in 14-DIP (0.300, 7.62mm), international shipping is convenient. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tube. This logic works according to the Inverter principle. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 4.75V~5.25V. Operating temperature extended to 0°C~70°C. It is mounted in position Through Hole. 400μA 8mA is the output current's high and low states. 74LS is its series number. Total terminations are 14. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. There is a chip like this in LS. Trying searching with 74LS14 will yield device variants. The part body receives 14 pins. The logic device can be mounted on the Through Hole axis and is used in a wide range of applications. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. Part now bears a 15pF load capacitance. A 5V power supply is specified in the datasheet for this part. A device with an output current of 8mA is rated. For operation, 6 elements are used. There is a specification for the operating voltage of the chip, 5VV, which is referred to as the supply voltage. A feature of it is Schmitt Trigger.
SN74LS14NE4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
LS Family
Output Current: 8mA