SN74LVC2G32DCTRG4
SN74LVC2G32DCTRG4
SN74LVC2G32DCTRG4
Texas Instruments
3.3V V 3.2 ns ns 3.2 ns ns 2.95mm mm Gates & Inverters 1.3mm mm 23.388357mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
SOT-23
SN74LVC2G32DCTRG4 Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)
Number of Pins 8
Weight 23.388357mg
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74LVC
Number of Terminations 8
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Packing Method TR
Voltage - Supply 1.65V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 2
Supply Voltage 1.8V
Terminal Pitch0.65mm
Base Part Number 74LVC2G32
Pin Count8
Number of Outputs 1
Number of Elements 2
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies3.3V
Load Capacitance50pF
Propagation Delay3.2 ns
Quiescent Current10μA
Turn On Delay Time3.2 ns
Family LVC/LCX/Z
Logic Function OR
Current - Output High, Low 32mA 32mA
Logic Type OR Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL 3.2ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Logic Level - High 1.7V ~ 2V
Height 1.3mm
Length 2.95mm
Width 2.8mm
Thickness 1.29mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2065 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
SN74LVC2G32DCTRG4 Product Details
SN74LVC2G32DCTRG4 Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. According to OR Gate logic, the algorithm works. A voltage of 1.65V~5.5V is needed to ensure full function of the part. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. Neither the high 32mA 32mA low state of output current is 32mA 32mA. A 74LVC series product. 8 terminations have been made so far. There are 2 features that significantly enhance the user experience. LVC/LCX/Z is a chip that is part of this device. Using the 74LVC2G32 search parameter will show you device variants. It is injected into the part body with 8 pins. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. To find out what the functions of 8 pins are, please refer to their datasheets. It has 10μA current flowing through it when it is quiescent. There is 50pF load capacitance associated with the part. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. The method TR has been incorporated into the package. According to the datasheet, this part requires 3.3V power supplies. Device contains 1 outputs. Operation involves 2 elements in total.
SN74LVC2G32DCTRG4 Features
OR Gate Logic Type