Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN75LP196PWRE4
Texas Instruments
20 Terminations20 Pin 75LP196 Receivers5 Bits 5/3 Drivers/Receivers3 Functions
SOT-23
SN75LP196PWRE4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES -9 TO -15 SUPPLY |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 75LP196 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5+-9/+-12V |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Data Rate | 256 kbps |
| Differential Output | NO |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 5/3 |
| Driver Number of Bits | 5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 1V |
| Receive Delay-Max | 900 ns |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Transmit Delay-Max | 1600 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 12V |
| Output Low Current-Max | 0.002A |
| Number of Receivers | 3 |
| Out Swing-Min | 10 V |
| High Level Input Current-Max | 0.000001A |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
