Welcome to Hotenda.com Online Store!
THS1031IDWG4
Texas Instruments
10 Bit ADC 3.3V SOIC
SOT-23
THS1031IDWG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Pin Count | 28 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation-Max | 160mW |
| Nominal Supply Current | 30.6mA |
| Power Dissipation | 135mW |
| Number of Bits | 10 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 30 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 160mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 30 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 53 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 48 dB |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
