TL5001IDG4
TL5001IDG4
TL5001IDG4
Texas Instruments
8 Terminals 8-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs
SOT-23
TL5001IDG4 Datasheet PDF
TypeParameter
Package / Case SOIC
Surface MountYES
Number of Pins 8
Weight 72.603129mg
JESD-609 Code e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 8
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -25°C
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Pin Count8
Number of Outputs 1
Max Output Current3A
Operating Supply Voltage40V
Input Voltage-Nom 6V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Analog IC - Other Type SWITCHING CONTROLLER
Current - Output 20mA
Quiescent Current1.1mA
Frequency (Max) 500kHz
Max Output Voltage50V
Voltage - Output 50V
Topology Boost, Flyback
Min Input Voltage 3.6V
Control Mode VOLTAGE-MODE
Max Input Voltage 40V
Control Technique PULSE WIDTH MODULATION
Min Output Voltage 1V
Switcher Configuration SINGLE
Duty Cycle (Max) 100 %
Height 1.58mm
Length 4.9mm
Width 3.91mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:4606 items
TL5001IDG4 Product Details
TL5001IDG4 Overview
Capsuled in the SOIC package, the switching controller can be used for a wide range of applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. A variety of dc switching's functions can be performed on 8 terminations. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 6V. Pins number 8 of switching converter in total. Users should apply 40V to operate the voltage regulator dc to dc safely and reliably. At least -25°C°C is recommended. At85°C, dc regulator should run. 1 functions are available in total for the switch converters. A dc switching in a dormant state uses 1.1mA. We design voltage regulators switchings with 8 pins. The controller can set a maximum frequency of 500kHz. The maximum input voltage of dc switcher is 40V, so users should limit their voltage accordingly. With 20mA inputs, switching controller is ideal. It outputs a value of 50V in normaloperating procedures. Voltage 3.6V is needed for the supply. There will be 3A current output from the dc switcher above 3A. The datasheet indicates that the switching converter can output 50V volts at its maximum. 1V voltage output is lower than 1V.