Welcome to Hotenda.com Online Store!
TLC0832IPE4
Texas Instruments
8 Bit ADC 5V PDIP
SOT-23
TLC0832IPE4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Package / Case | PDIP |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 8 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Power Dissipation-Max | 12.5mW |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| Number of Bits | 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 22 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 12.5mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.4 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 22 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5V |
| Height | 5.08mm |
| Length | 9.81mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
