Welcome to Hotenda.com Online Store!
TLV0838IPWRG4
Texas Instruments
8 Bit 0.65mm ADC 3.3V TSSOP
SOT-23
TLV0838IPWRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, Serial |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 37.9 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 37.9 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 3.65V |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05V |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
