Welcome to Hotenda.com Online Store!
TLV1543CFNG3
Texas Instruments
10 Bit ADC 3.3V PLCC
SOT-23
TLV1543CFNG3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | PLCC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 800μA |
| Number of Bits | 10 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 38 ksps |
| Number of Analog In Channels | 11 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 2.64mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 38 ksps |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Number of Analog Inputs | 11 |
| Length | 8.965mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 8.965mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
