Welcome to Hotenda.com Online Store!

TM4C123GH6PMI
Texas Instruments
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Tiva™ C Series M4C123 64 Pin 80MHz 3.3V 64-LQFP
SOT-23
TM4C123GH6PMI Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | M4C123 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 43 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| DAC Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 49 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of Timers | 12 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $10.64000 | $10.64 |
| 10 | $9.61100 | $96.11 |
| 25 | $9.16360 | $229.09 |
| 160 | $7.95663 | $1273.0608 |
| 640 | $6.92850 | $4434.24 |
The TM4C123GH6PM microcontroller is targeted for industrial applications, including remote monitoring, electronic point-of-sale machines, test and measurement equipment, network appliances and switches, factory automation, HVAC and building control, and gaming equipment, motion control, transportation, and fire and security.
On-chip memory, featuring 256 KB single-cycle Flash up to 40 MHz (a prefetch buffer improves performance above 40 MHz), 32 KB single-cycle SRAM; internal ROM loaded with TivaWare for C Series software; 2KB EEPROM
Two Controller Area Network (CAN) modules, using CAN protocol version 2.0 part A/B and with bit rates up to 1 Mbps
Universal Serial Bus (USB) controller with USB 2.0 full-speed (12 Mbps) and low-speed (1.5 Mbps) operation, 32 endpoints, and USB OTG/Host/Device mode
Advanced serial integration, featuring: eight UARTs with IrDA, 9-bit, and ISO 7816 support (one UART with modem status and modem flow control); four Synchronous Serial Interface (SSI) modules, supporting operation for Freescale SPI, MICROWIRE, or Texas Instruments synchronous serial interfaces; four Inter-Integrated Circuit (I2C) modules, providing Standard (100 Kbps) and Fast (400 Kbps) transmission and support for sending and receiving data as either a master or a slave
ARM PrimeCell?32-channel configurable μDMA controller, providing a way to offload data transfer tasks from the Cortex?-M4 processor, allowing for more efficient use of the processor and the available bus bandwidth
Analogue support, featuring: two 12-bit Analog-to-Digital Converters (ADC) with 12 analogue input channels and a sample rate of one million samples/second; two analogue comparators; 16 digital comparators; on-chip voltage regulator
Advanced motion control, featuring: eight Pulse Width Modulation (PWM) generator blocks, each with one 16-bit counter, two PWM comparators, a PWM signal generator, a dead-band generator, and an interrupt/ADC-trigger selector; two PWM fault inputs to promote low-latency shutdown; two Quadrature Encoder Interface (QEI) modules, with position integrator to track encoder position and velocity capture using the built-in timer
Two ARM FiRM-compliant watchdog timers; six 32-bit general-purpose timers (up to twelve 16-bit); six wide 64-bit general-purpose timers (up to twelve 32-bit); 12 16/32-bit and 12 32/64-bit Capture Compare PWM (CCP) pins
Up to 43 GPIOs (depending on configuration), with programmable control for GPIO, interrupts and pad configuration, and highly flexible pin muxing
Lower-power battery-backed Hibernation module with Real-Time Clock
Multiple clock sources for microcontroller system clock: Precision Oscillator (PIOSC), Main Oscillator (MOSC), 32.768-kHz external oscillator for the Hibernation Module, and Internal 30-kHz Oscillator
Full-featured debug solution with debug access via JTAG and Serial Wire interfaces, and IEEE 1149.1-1990 compliant Test Access Port (TAP) controller
Industrial
Automotive
Other high-end applications
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
