Welcome to Hotenda.com Online Store!
TPS40192DRCRG4
Texas Instruments
10 Terminals 10-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 600kHz
SOT-23
TPS40192DRCRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 26.109911mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 10 |
| Max Output Current | 15A |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 15A |
| Quiescent Current | 2.5mA |
| Frequency (Max) | 700kHz |
| Max Output Voltage | 14.4V |
| Voltage - Output | 14.4V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Max Input Voltage | 18V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 591mV |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 85 % |
| Duty Cycle (Max) | 85 % |
| Clock Sync | No |
| Number of Output Phases | 1 |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
